Pletení ponožek na dvou jehlicích

30. března 2006 v 0:30 | Kristyna |  Pletení
Nabereme si 17 ok na jehlici ( lépe mít vždy lichý počet ok) a upleteme si patent - jak sme zvyklí.Poté upleteme zhruba 20 řad lícovým žeržejem ( líc hladce,rub obratce ). Záleží na tom,jakou jste zvolili vlnu,aby jste měli dostatečně dlouhou lýtkovou část ponožky.
Začneme vytvářet patu a to tak ,že v každé řadě,tj i rubové ,upleteme krajní oko a následující dvě spleteme-v líci hladce v rubu obratce. Tak pokračujeme až nám na jehlici zbude jen 5oček. V následující řadě nabereme krajové oko předcházející řady a spleteme ho s krajovým okem této řady. Další očko rozpleteme na dvě. Toto opakujeme opět v každé řadě,s tím,že vždy spleteme krajové očko -v 1.řadě z minulé, v 2.řadě z předminulé, ve 3.řadě z předpředminulé atd.. Takže zároveň pleteme i splétáme patový díl. Pleteme až do výšky kdy máme opět 17 ok na jehlici a můžeme pokračovat chodidlem. Upleteme si jej dle požadované délky vzorkem,který se vám líbí.
Špici ponožky pleteme stejně jako patu. Nárt ponožky pleteme opět na 17okách, s tím, že každé krajové oko opět splétáme s chodidlovou částí. Takto dopleteme prakticky celou ponožku, včetně patentové části. Pak už stačí jen práci ukončit a máme ponožku hotovou.
Pokud se vám nechtějí splétat krajová očka k sobě, je možné taky ponožku nakonec sešít či sháčkovat k sobě, ale nikdy nebude tak pružná.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama