Říjen 2008

Vyšívání 9

7. října 2008 v 19:11 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 8

7. října 2008 v 19:10 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 7

7. října 2008 v 19:09 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 6

7. října 2008 v 19:09 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 5

7. října 2008 v 19:08 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 4

7. října 2008 v 19:07 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 3

7. října 2008 v 19:06 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání 2

7. října 2008 v 19:06 | Zuzanka |  Vyšívání

Vyšívání

7. října 2008 v 19:04 | Zuzanka |  Vyšívání

Svatební koláčky

7. října 2008 v 19:02 | Hanicka |  Kuchařské dobroty
Svatební koláčky

50 dkg hladké mouky
špetka soli
1 iva nebo Omega
1 šlehačka
2 vejce
8 dkg droždí
1 lžíce cukru krupice

Kvásek:
1 lžíce cukru
šlehačka
droždí

Mušličky s marmeládou

7. října 2008 v 19:02 Kuchařské dobroty
Mušličky s marmeládou

25 dkg hladké mouky
25 dkg másla
1 vejce
trochu mléka

vykrojíme kolečko, dáme trochu marmelády a přeložíme a zmáčkneme
upečené obalíme v moučkovém cukru s vanilkou.Červená řepa se zelím

7. října 2008 v 18:59 | Hanicka |  Kuchařské dobroty
Červená řepa se zelím

2,5 kg vařené červené řepy nakrájené na kostičky
2,5 kg zelí
0,5 kg cibule
kmín

nálev:
1,5 l vody
1,2 l octa
0,4 kg cukru
0,1 kg soli

Jak vybrat kapra?

7. října 2008 v 16:54 RADY

Jak vybrat kapra?


Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.
Jak vybrat kapra?

Kapr na vánočním stole

Na český vánoční stůl patří neoddiskutovatelně kapr. Samozřejmě, že na stole nebude sám. Klobása s kaší, mléčná polévka s krajícem chleba, řízek se salátem, ovoce, ořechy a cukroví zaplní stůl takovým způsobem, že se tatínkové budou bát, aby se jídelní stůl nerozpadl. Kapr by však rozhodně neměl chybět, i když ho někteří členové rodiny nemají rádi. Ryby obecně se na Vánoce sice připravují již dlouho, ale kapr je tradiční záležitostí až od 19.století. Ve stejné době také nahrazuje šupina pod talířem dosud tradiční minci. Šupina samozřejmě není k jídlu, měla by přinést více peněz tomu, kdo jí pod talířem nalezne. Vánoce 20. století již patřily kaprovi. Kapří maso bylo jedno z nejdostupnějších. Možná i to má velký podíl na tom, že se z kapra stala tradice.

Kde nakupovat kapra

Pokud nemáme v rodině rybáře nebo nedostaneme kapra od známých, musíme se pro něho vypravit do obchodu. Sehnat živého kapra není o Vánocích problém. V létě, na podzim nebo na jaře by to mohl být problém, ale před Vánocemi se naplní obří akvária v hypermarketech živými rybami. Živého kapra mnohdy koupíme i na vánočních trzích nebo před prodejnami s rybářskými potřebami.

Jak vybrat toho pravého živého kapra

Pokud kupujeme živou rybu jednou ročně, budeme asi dlouho přemýšlet, jaký kousek z velké kádě vybereme. Někteří z nás nechají volbu na prodávajícím a budou se orientovat jen podle váhy a někteří z nás mohou využít následující tabulky, která jim může pomoci jak vybrat zdravou a chutnou rybu.
Dobrý kusRaději nebrat
Povrch tělalesklý povrch, pevné šupiny, minimum hlenumatný povrch, bílý hlen, poškozené šupiny, bílé chomáčky plísně, odřený hřbet
Žábryrůžové, červenézašedlé, hnědé
Očijasné, průhledné, vypouklématné, zapadlé
Ploutvenepoškozenépotrhané
Řiťuzavřenávystouplá, červená
Váhaváha okolo 2kg je ideální - maso má střední obsah tuku a je dobře stravitelnékapři okolo 1 kg mají malé kosti, které mohou způsobit nehodu a velcí kapři nad 3kg jsou příliš tuční a maso bývá mnohdy cítit bahnem

Tipy a rady při nakupování

  • Do vašeho nákupního košíku rozhodně nepatří ryby, které v kádi plavou břichem nahoru nebo se klátí.
  • Z přeplněných kádí nebude ryba úplně ideální. Ryba bude nejspíš přidušená a potlučená. Raději jděte někam, kde dávají rybám více prostoru.
  • Říční kapři, to jsou ti s nižším hřbetem a podlouhlejším tělem, mají méně tuku a nejsou tak cítit bahnem.
  • Lepší je donést rybu domů a nechat ji ve vaně. Ryba se v čisté vodě pročistí a její maso bude chutnější. Vodu ve vaně můžeme vyměnit a efekt pročištění bude ještě intenzivnější.
  • Kapři mohou být bez šupin - lysí nebo šupinatí. To, že lysý kapr nemá tolik šupin není na závadu. Na druhou stranu sice nebudeme mít tolik práce se šupinami, ale musíme důkladně odstranit hlen z kůže, nebo kapra rovnou stáhnout.

Vánoční výzdoba s vůní dálek

7. října 2008 v 11:17 DEKORACE-VÝZDOBA

Vánoční výzdoba s vůní dálek


Královnou mezi exotickými květinami je Protea, pro svou krásu často používaná v aranžmá, zejména pak Protea barbigera. Na trhu se však můžeme setkat také s její "příbuznou" - Protea mundi, která má mnohem štíhlejší květy, které vypadají jakoby opředené vlákny vlny. Mohou být zbarveny od světle béžové přes stříbřitě růžovou až po téměř červenou barvu. Proteje nejlépe vyniknou ve velkých aranžmá. Díky svým zajímavým květům však působí poutavě, i když jsou umístěny ve váze jednotlivě.

Noblesní Anthurium patří mezi exotickými květinami k nejprodávanějším. Na trhu jsou odrůdy s červenými, růžovými, bílými, zelenými, ale také hnědými toulci. Žádnou zvláštností nejsou ani anturie, u nichž se kombinují dvě barvy. Například růžová a zelená zdobí toulce odrůd "Paradiso" či "Lambada", o něco výraznější je odrůda "Trinidad", u které jsou okraje toulce zelené a střed jasně červený. Anturie lze velmi dobře kombinovat s ostatními květinami.

Další exotickou květinou, která nás bude ve váze těšit překvapivě dlouho, je nerine. Kdo má rád světlé tóny odstínů bílé a růžové, nemůže si vybrat lépe. Okvětní lístky této rostliny se směrem k vrcholu mírně rozšiřují, jejich špičky jsou zahnuté, okraj květu je mírně zvlněný.

Životnost rostliny ve váze prodloužíme přidáním výživy pro řezané květiny

Vánoční zátiší

7. října 2008 v 11:17 DEKORACE-VÝZDOBA

Vánoční zátiší


Jednoduché aranžmá v nízké keramické misce, která je skryta pod záplavou vánočních hvězd s několika borovými snítkami, můžeme umístit téměř kamkoli. Zátiší je sladěno se stejnobarevným ubrusem a oživeno zlatými kouličkami, hvězdičkami a ořechy.

Prozářené a luxusní aranžmá ve velkém stylu podle trendu glamour je vhodné jako dekorace na sváteční stůl. Někdy stačí pěkná zlacená váza s jediným květem růže, jindy se použijí perly, šperky, korálky nebo stuhy. Z barev dominují pastelové odstíny, zejména růžová, bílá, fialová a doplňková zelená. Z květin jsou na výběr karafiáty, křehká a něžná Eustoma, růže, vznešené orchideje a mnoho dalších.

Pokud máme zájem o klasickou ozdobu vánočního stolu, není nic příhodnějšího, než připravit věnec z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Také se velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouhou dobu svěží. Základem takového věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se přidat i výživu pro řezané květiny.

Anthurium patří k nejoblíbenějším exotickým květinámKdyž zavoní purpura - vánoční vazba a výzdoba bytu

7. října 2008 v 11:15 DEKORACE-VÝZDOBA

Když zavoní purpura - vánoční vazba a výzdoba bytu


Jako kapr k bramborovému salátu, tak k sobě patří Vánoce a tradice. Všichni je známe a všichni aspoň nějaké dodržujeme, ale někdy neuškodí tradici aspoň trošku porušit. Proč místo chvojí nevyzkoušet výzdobu z živých květin? Výsledek možná nebude tak tradiční, ale rozhodně atmosféru Vánoc spolehlivě navodí.
//<![CDATA[ /* */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://ad2.bbmedia.cz/please/showit/1278/2/5/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* */ //]]>
Inzerce
Pro milovníky tradiční výzdoby jsou nepostradatelnými květinami vánoční hvězdy či bramboříky. Už dávno neplatí, že vánoční hvězda musí být v syté červeni. Na trhu jsou k dostání i růžové nebo lososové. Mimořádně výraznými červenými listeny vynikají například odrůdy "Capri" nebo "Ria", žlutavými "Regina". V současnosti existují dokonce i odrůdy, které mají listeny dvoubarevné.

V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, odolnější odrůdou jsou pak tzv. minibramboříkyPudinková bábovka

7. října 2008 v 11:03 | Sapoz-šárka |  Kuchařské dobroty

  • Pudinková bábovka

  • Ingredience :

5 vajec
hrnek cukru
hrnek oleje
hrnek solamylu
2 pudinkové prášky
1/2 prášku do pečiva
citrónovou kůru
vanilkový cukr
špetku soli
tuk a mouku na formu
  • Postup :

Ušleháme žloutky s cukrem a olejem a přidáme solamyl, pudinky, prášek do pečiva, citrónovou kůru, vanilkový cukr, sůl a nakonec sníh z bílků. Těsto nalijeme do vymazané a vysypané formy. Pečeme zvolna ve vyhřáté troubě.